دسته‌بندی نشده

زمان تعویض روغن موتور

بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشینزمان تعویض روغن موتور

چرا عوض کردن روغن موتور مهم است؟

می‌دانیم که هر چیزی که مصرف می‌شود، تاریخ انقضا دارد؛ از مواد غذایی و طبیعی گرفته تا مواد صنعتی و شیمیایی مانند لاستیک خودرو و حتی روغن موتور خودرو که همگی در یک تاریخ خاصی منقضی می‌شوند.

روغن‌های موتور در قلب خودرو جریان دارند زیرا عملکرد اصلی آن‌ها خنک کردن، تصفیه و پاکسازی، آب‌بندی و حتی روان کاری است. بنابراین طبیعی است که خواص روز اول را پس از یک دوره استفاده از دست بدهند.

یکی از مهم ترین خواصی که در روغن موتور خودرو در طول زمان تغییر می‌کند ویسکوزیته (غلظت روغن موتور) یا همان گرانروی است. روغن‌های موتور پس از یک دوره استفاده غلیظ می‌شوند، ذرات فلزی یا تراشه‌های آهنی یا هر گونه ناخالصی درون اجزای موتور را جذب می‌کنند و این امر تأثیر مستقیمی‌بر افزایش غلظت آن‌ها دارد.

روغن موتور که حالت پیش فرض خود را از دست می‌دهد برای خنک کردن مناسب نیست و نمی‌تواند قطعات را به خوبی روان کند. این وضعیت شبیه به رگ‌های بدن انسان است. همان طور که رگ‌های مسدود شده فشار بیش از حد بر قلب وارد می‌کنند، روغن موتور نامناسب فشار بیش از حد بر سیستم پیشرانه خودرو وارد می‌کند؛ فشاری که می‌تواند باعث افزایش دما قطعات شود، اصطکاک قطعات را افزایش داده و در نهایت باعث خراب شدن موتور می‌شود. البته این توضیحات مختصری در رابطه با علل عوض کردن روغن بود. شما برای کسب اطلاعات بیشتر حتما به مطالعه ی بررسی وظیفه ی روغن موتور در مجله یدک یار احتیاج پیدا خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *